Íránské putování v roce 2004 aneb do Říše Achajmenovců

Autor: Jarda [2004-12-02] (Psáno jako On-line reportáž)

Iran News - 20.7.2004 - Bushehr issue - II

Vsechny opet zdravim od Perskeho zalivu a moc dekuji za krasne pozdravy na jihovychod, tak daleko od vlasti vzdy moc potesi.

Dneska jsem si privstal a venoval jsem se prochazce po ulickach ztichleho ranniho stareho mesta, ktere se pomalu probouzelo k zivotu. Musel jsem to sihnout do desiti, nez zase nastane strasne vedro. V takovem parnu ma clovek krome pametihodnosti jen jednu starost - pit, pit a zase pit. Jist clovek ani nemusi, v takovem pocasi na jidlo proste nemate chut. Nastesti jsou na ulicich kohoutky s pitnou ledovou vodou, tak je to fine.

Krome stareho mesta, o nemz jsem psal ve vcerejsim vydani, jsem se zameril i na pristav. Lode odtud jezdi po celem Perskem zalivu, zejmena do Kuvajtu, ktery je na zapad odtud a do Bahrajnu na jihu. Do pristavu vede brana. Nepusti tam kazdeho, pristav neni holubnik. Zkousel jsem na nizsiho dustojnika oblibenou formuli, "Jsem z Ceskoslovenska, spratelene zeme s Iranem a zajimam se o lode a moreplavbu, protoze holt nemame more." U nizsi sarze to zabralo, ale u vyssi uz ne. Tak jsem se vydal do pristavu neoficialni cestou. Zasel jsem az k mistu, kde plot usti do more a proplizil jsem se do arealu. Mohl jsem si prohlednout kontejnerove prekladiste, lode a prilehle zasobniky, zjevne na ropu. Pritomnym pristavnim delnikum jsem vubec nevadil, ani jejich predakovi. Dokonce jsme si vesele popovidali o nasem fotbale. V pristavu jsem si pripadal jak americky spion!

Kdyz uz jsem mluvil o rope, musim zminit i vcerejsi cestu do Bushehru. Po ceste z Ahvazu byly na pobrezni rovine, dosti suche a misty zvlnene skalnatymi vystupky, ktere obcas nabyvaji az kanyonoviteho razu, jsem zahledl radu ropnych vezi.

V pristavu Bushehru jsem take navstivil zdejsi mensi mesitu. S pristupem do mesit, o tom jsem asi jeste nepsal, tady pro nemuslimy vcelku nejsou problemy. Mistni jsou velmi tolerantni a pokud se pri vstupu do mesity chovate decentne a naznacite, ze si zouvate boty, tj. ze znate mistni zvyklosti, tak je vse OK. Pak si sednete do koutka, nebo se muzete i projit po modlitebne. Byl jsem v mesite i v patek, tj. o muslimske nedeli a vse OK. Dokonce jsem navstivil i imamovo kazani. Iteriery mesit jsou proste, ale v one prostote je zvlastni krasa, nebo jsou naopak velmi zdobne, jako v pripade shirazskych mesit, coz jim dodava na lesku a obdivuhodne nadhere.

V jedne mensi mesite v Shush, tzv. Danielove hrobe, ozdobene jako kupoli nadhernym bilym kuzelem, jsem dokonce mistnim klukum, kteri meli sluzbu u hlidani bot, pomohl s ukolem do anglictiny. Meli za ukol setavit ze tri stran summary. Anglictina se v Iranu dnes jiz uci ve skolach a mlada generace se s ni postupne sziva. U lidi pres 40 let ji zna mensina, hlavne cast uredniku a pracovniku soukromych kompanii.

Jeste pripojuji perlicku z Bushehru. Na rozdil od jinych mest, kde jsme spali v hostelech, v Bushehru levne hostely casto nemaji bezne opravneni ubytovavat cizince (mimochodem, mam pocit, ze v Bushehru jsem jediny turista a obecne najit turisty v Iranu neni tak casty zjev). Proto jsem musel pred ubytovanim v "Perskem hostelu" zajit na cizineckou policii a poridit si tzv. "amoken", tj. registracni potvrzeni, na jehoz zaklade jsem se mohl ubytovat. Mezi policisty umel anglicky jen jeden mladik a to znacne kostrbate. Nacelnik mluvil jen persky. Kdyz se ptali na muj job, tak na otazku, co ze tedy ucim, kdyz jsem ucitel, jsem odpovedel, ze "pravo". Pojem "law" jim nic nerikal, tak jsem to musel vysvetlit pres ustavni pravo. "Podivejte, hosi, Madzlis, tedy jak znamo vas parlament, neco vyrabi, a to co vyrabi, tim se zabyvam". Snad to pochopili. Amoken jsem ziskal a tak i zajimave zkusenosti.

Dneska se rozloucim s Perskym zalivem a vydam se busem pres Shiraz do centralniho Iranu - do 862 km vzdaleneho Kermanu, odjizdim v 13.45 mistniho casu. S morem se rozloucim slovy Pushkinovymi: "Proshchaj, svobodnaja stihija, v poslednij raz pereda mnoj, ty katish volny golubye, i bleshchesh gorduju krasoj." (Bud sbohem, zivle svobodny, prede mnou naposledy, ty metas vlny modrave a blystis se hrdou krasou".)

Mejte se moc hezky, zdravi Jarda

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2024, design by KamData [Privacy]