Íránské putování v roce 2004 aneb do Říše Achajmenovců

Autor: Jarda [2004-12-02] (Psáno jako On-line reportáž)

Iran News - 12.7.2004 - Shiraz issue - II

Opet vas vsechny zdravim, drazi ctenari, a prinasim novinky.

Dneska byl velmi zdarily a naplneny den. Na vylete ze Shirazu jsme navstivili celkem tri vetsi archeologicke lokality upominajici na starou Persii.

Prvni z nich byla Persepolis. Nachazi se cca 50 km na SV od Shirazu na planine pred mensimi pahorky. Mesto bylo zalozeno v 6 st. BC, aby se na stalo hl. mestem achajmenovske rise namisto predchozi Pasargadae. Persepolis byla hl. mestem po 200 let. Je vystavena na terase na niz vede monumentalni schodiste. Nad schodistem se tyci mohutna Xerxova brana, zdobena ctyrmi byky s lidskou hlavou a s kridly. Za ni se nachazi palacove a statni budovy. Hlavnimi budovami jsou Sal 100 sloupu a sal Apadana. Persane zde meli zajimavy architektonicky styl. Ve zpravidla ctvercovych halach podeprenych spoustou sloupu s nadhernou patkou i hlavici, byly ve stenach zpravidla dve mohutne brany (dvere) a rada mensich otvoru ci vyklenku, vse z kamene. Brany nesly kamenne reliefy, napr.: kracejici panovnik a sluha za nim nesouci slunecnik; panovnik zabijejici byka ci lva; trunici panovnik apod. Nad hlavou panovnika je pak casto zobrazen symbol okridleneho muze (viz zoroastricky symbol: Yazd issue).

Mohutnych hal bylo cca 5, byly zastreseny, v arealu najdeme i pokus o rekonstrukci haly. Schodiste a steny byly pokryty dalsimi reliefy, vetsinou s bojovymi scenami, casto se objevuje zobrazeni lva rdousiciho gazelu. Celek dodnes pusobi majestatne, i kdyz byl znicen jiz po vpadu Alexandra Makedonskeho. Archeologove zachranili co se dalo. Nad celkem jsou ve skale vytesany skalni hroby Artaxerxe II. a Artaxerxe III. v podobe mohutne tesane zdi s reliefem panovnika u vecneho ohne, nad nim se sybolem okridleneho muze. Pod panovnikem jsou reliefy lvu, dale postav symbolizujicich narody a postavy bojovniku. Hroby silne pripominaji nektere hroby v jordanske Petre. Pod reliefem je pohrebni komora, kde na vyvysenem podstavci lezel sarkofag.

Z Persepole pokracujeme k blizkemu Naqsh e Rostam. Jedna se o nekropoli Persepole, kde nasli svuj odpocinek dalsi achajmenovsti kralove, mezi nimi Xerxes I. a Dareios I. Hroby vypadaji stejne jako v Persepoli, byly modelem pro Persepolis, jsou vsak zajimave tim, ze k nim nevede schodiste, neni tedy mozno do nich vejit, na rozdil od Persepole. Pod hroby je vytesano 8 reliefu ze 3 stol. AD, z doby sasanovske Persie, jejiz panovnici po Seleukovske a Parthske risi obnovili perskou statnost navazanim na tradici achajmenovske Persie porazene Alexandrem. Jsou zde bojove sceny, intronizacni sceny apod., vcetne sceny boju s Rimany. Jeden z nejkrasnejsich reliefu zobrazuje sasanovskeho krale Shapura na koni. Pobliz je i dalsi lokalita (Naqsh e Rajab) s reliefy zobrazujicimi vyjevy ze zivota krale Ardashira.

Posledni lokalitou byly Pasargadae, lezici cca 130 km na SV od Shirazu. Slo o hlavni mesto Persie pred Persepoli. Nachazi se na planine mezi vrsky, dnes pomerne suche, kdysi pokryte lesem. Nachazi se zde ruiny tri palacu perskych kralu, z nichz se dochovaly sloupy a zdivo. Na jedne stene je napis ve trech jazycich v klinovem pismu: "Ja jsem Kurush, kral Achajmenovsky". Kurush znamena Kyros ("Kurush" je v perstine, "Kyros" je persky prepis). Kyros je zde pochovan, skvele se dochovalo jeho mausoleum postavene z mohutnych kamennych bloku dlouhych az sedm metru. Nad pyramidalnim podstavcem se vypina vlastni tumba v podobe kvadru zakonceneho sedlovym uzaverem. Sarkofag stary 2500 let je stale nemym svedkem slavnych dob perske statnosti.

Dalsi zpravu odeslu pravdepodobne z Esfahanu. Mejte se krasne, zdravi Jarda a Petr

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2024, design by KamData [Privacy]