Mexiko 2004

Autor: Martin Horák [2005-03-13]

Mexiko City

Na naši velkou cestu Mexikem jsme vyrazili časně ráno 25. února 2004. Odlétali jsme z Ruzyně v 8.50 přes Londýn do Mexico City. Tam jsme dorazili v 19.00 místního času. Časový posun oproti středoevropskému času je šest nebo sedm hodin podle toho, zda je doma v Čechách letní nebo zimní čas.

Po ubytování v hotelu jsme vyrazili na centrální náměstí - Plaza de la Constitución – jednodušeji zócalo. Termínem zócalo se označují centrální náměstí ve všech městech. Zócalo v Mexico City je obrovské, cca 240 metrů široké a v minulosti bývalo centrem aztéckého města Tenochtitlánu.

Druhý den ráno jsme se, jak se patří, seznámili s mexickou kuchyní. Na snídani jsme si dali kuřecí maso v kukuřičném těstíčku, fazolovou pomazánku, tortillas, džus z čerstvě vymačkaných pomerančů a kávu con leche, tedy kávu s mlékem. Káva se připravuje tak, že se do silné černé kávy dolévá horké mléko, a je to opravdu mléko, žádná voda, jak jsme zvyklí. Po snídani jsme jeli, kolem sochy Anděla nezávislosti, navštívit Antropologické muzeum. Měli jsme štěstí. Ten den nebyl smog ve městě tak silný, takže i přes vysokou nadmořskou výšku, ve které Mexico City leží, jsme volně dýchali. Mexico City se snaží zlepšit své ovzduší a proto byla ve městě silně omezena průmyslová výroba. Dalším opatřením je Hoy No Circula – Dnes nejezdí. Podle posledního čísla poznávací značky nesmí vozy určitý den v týdnu po městě jezdit. Ve městě je kolem 4 milionů aut, z toho 300 tisíc taxíků. Taxikáři, jejichž vozy jsou zelené, jsou levnější, protože vozy jsou ekologické. Ostatní taxíky mají žlutou barvu. V souvislosti s automobilovou dopravou je v Mexiku ještě jedna zajímavost. Lidé zde nedělají žádné řidičské zkoušky. Prostě jdou a koupí si řidičský průkaz. I přesto, že nemají žádné zkoušky není doprava chaotická a i dopravních nehod je podstatně méně než u nás v Čechách. Čím to asi bude? Pokud způsobí řidič nějaký dopravní přestupek a nemá na zaplacení, policie mu odebere SPZ a vrátí ji, až řidič pokutu uhradí. Hodně aut jezdilo bez SPZ.

Antropologické muzeum vás okouzlí už při vstupu, kde je vysoký vodotrysk 38x35 metrů stojící pouze na jedné noze. V muzeu najdete vše o historii Aztéků, Mayů, Toltéků a dalších národech Mexika.

Kapitoly: [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2023, design by KamData [Privacy]