Peru, Bolívie - 2007

Autor: Jirka [2008-02-20]

15.9.

Svaté údolí, náhorní planina Altipláno. Pod duchnou nebo na sluníčku je teplo, v noci je zima hodně. Stropní okénko prosvěcuje pokoj, obloha je modrá. Po ulicích se rozestavují kečuánské trhovkyně s toaletním papírem. Mládí si namaže nafouklou paštiku, já zkusím snídani v cukrárně, piškotový čokoládový dort s kávou téměř brazilskou, kdo by odolal. Odeženeme taxíkářské zprostředkovatele, hotelový kamarád stačí. Odlepí nápis taxi a kývne na rozvrh celodenní cesty za 60 solů, cena jedné přímé jízdy přes Prahu. Vyjíždíme. Přes horská satelitní vepřovicová sídliště, výhledy na Nevado Veronica, do Chinchera. Chinchero s kalendářovými pohledy přes incké terasy a bramborová pole na borovice a zasněžené ledovcové štíty. Je jaro, všude plno jehňátek, telátek, lamátek a prasátek. Teplo, čímž je potlačen pokus Natali o nákup ponča. Altiplanem a zaprášenými vesničkami dál. Pokusné incké terasy, terasy na odpařování soli z potoka, velmi fotogenické.

Peruánské město Cusco. Ve slaných a sírových jezírkách se rochňají děti, jedno málem odnášíme v baťohu. Každé jezírko má svou rodinu. Taxíkář v serpentinách předvede hru hon autem na psa. Sjíždíme do Sacred Valley, v Urubambě zbývá čas i na oběd v zahradní plzeňské restauraci. Morčecí plec v omáčce, čímsi plněné brambory, 1,1 l pivo a passionfruitová zmrzlina. Náš amigo taxikář zatím čeká u silnice pod palmou s bagetou od benzínky. Poetické ruiny Ollantaytamba z obrovských kamenů, nové město je plné Japonců a drahých hotelů. Hra zapadajícího Slunce snad něco znamená, jen není přesně rovnodennost a ve chvíli západu se objeví mraky. Vlak dál jede až za dlouho, hospody jsou drahé, tržiště skončilo, prolézáme konzumy, stánky se suvenýry, potřeby pro cestovatele. Karty do foťáků, Cdčka, baterie, rum, prezervativy jsou abundant a všude. Přesouváme se do nádražky, příjemná koková čajovna. Měsíc je dost U a spíše dorůstá, přes jižní polokouli. Ve vlaku lehká hádka s místňákem o sedadlo, složité tím, že pán neumí číst číslice. Aqua Calientes dosaženo v temné noci, je ovšem na tápající baťůžkáře zařízeno a po sezóně se dá ubytování i hospoda vybírat. Hostal John v postranní uličce, konzumy s vodou za rohem.

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2024, design by KamData [Privacy]