Střední Amerika 2008

Autor: Jirka [2008-08-18]

2. 5.

Panamský průplav z vlaku.Poslední čisté tričko, z bystrického festivalu, se slovenský nápisem. Panamští taxíkáři většinou odhadnou směr, v dohledávce přesně na místo jsou slabší. Když honíte vlak, je to nepříjemné. Naštěstí odjezd zdržují organizátorky prodeje lístků. Urvu plošinu s nezasklenými okny, jinak bych zmrznul v klimatizaci. Džungle kolem vlaku a Kanálu je 80 km dlouhou botanickou zahradou. Na konečné ve městě Colón už dost prší. Mezi bloky s koloniálními balkóny otravují taxíkáři. Ke zdymadlu by se hodila doprava, jen ten bandita pořád mele něco o celodenním výletu včetně nějaké pevnosti. Za městem mi ukazuje frontu před vězením, je návštěvní den. V Colónu totiž vyhrožují vysokou kriminalitou a má se tam pohybovat jen taxíkem. Podle mých zkušeností jsou tu nejhnusnějšími zloději právě taxíkáři a už aby v tom městském vězení byli všichni.

Gatún Lock, největší a nejhezčí zdymadlo Kanálu.Gatún Lock, největší zdymadlo. Velikánské zaoceánské lodě zblízka naštosované ve frontě. Před zvednutím o mnoho metrů musí loď velmi přesně najet do zdymadla. Je tažena šesti lokomotivami ze břehů. Strojvůdci různě popojíždějí, napínají lana a protáhnou s milimetrovou přesností úzkým zdymadlem i široký mohutný tanker. Další dva turisté doplní exotiku setkání s tímto místem. Jan, Honzu by tady nevyslovili, český borec, co se před dvěma roky nevrátil domů z cesty do Mexika a jeho slečna, co v sobě mayský původ rozhodně nezapře. Pracují v mexickém Monterey ve firmě posílající kontejnery po světě a na prodloužený víkend si odskočili do Panamy. Lodě s kontejnery jsou vlastně jejich odbornost a zdymadlo je musí zajímat. Slečna si mne fotí dohromady s Janem, jako aby doma ukázala, že něco podobného je na zeměkouli víckrát. Pak se ale se soucitným pohledem přizná, že v Praze už na návštěvě byla.

Gatún Lock, největší a nejhezčí zdymadlo Kanálu.Ke zdymadlu také přijeli taxíkem, odbíhám na parkoviště poslat toho svého ke všem čertům a jejich řidiči vysvětlíme, že většinu dne budeme pozorovat lodě a panamskou školní výpravu, zdymadlo si pořádně užijeme a pevnost nás nezajímá. Slečna, s nezapamatovatelným mayským jménem, doprovází Jana oddaně na víkendové výlety a zamilovaně se už roky pokouší pochopit jejich smysl. Mám pocit, že teď se ale baví dobře. Večer se vracíme autobusem do Panama City, prší hodně a tlak klesá, usínáme, období dešťů se přihlásilo na čas. V Panama City se pustíme do prohlídky starého města, silně připomíná Karlín před povodní, s výhledem na začátek Kanálu s Pont America a na druhou stranu na nový bankovní downtown. Večeříme na poloostrovní promenádě, dozvídám se o rozdílu mezi Mexikem a střední Amerikou. V Mexiku se se západem Slunce nejde spát, ale naopak se ožívá, náročné. Jan po večeři odvleče slečnu na noční autobus do Davidu.

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2023, design by KamData [Privacy]