Moluky 2004

Autor: Aleš Vostrák [2005-08-21]

Ambon

20.1.

Zkouším se postavit na nohy, ale nejde to. Beru si proto kotníkový boty. Prakticky je ani nemůžu nasadit na nohu a zavázat už vůbec nejdou. Rozhodujeme se, jestli nejet do Ambonu navštívit doktora. Příjemnější varianta pro mě ale bude zůstat na pláži v Hunimue. Pavel vyráží pěšky a já si beru za 7000 ojek. Smlouvat ve stavu, kdy se sotva udržím na nohou, nejde moc dobře. Alespoň mě odváží na kýčovitě krásný pláže Hunimua skoro až do vody. Pavlos přijíždí hned po me. Devět kilometrů chůze s batohem by bylo přece jenom moc, a platí mu dohodnutou cenu 5000Rs. Polehávám na pláži a občas se dobelhám do moře, je nádherný. Škoda že si nemůžu vzít ploutve a vyrazit pod vodu, obzvlášť když se dovídám, kolik je tady ryb, hvězdic a obrovských želv. Odpoledne jde Pavlos do přístavu(500m) pro něco k jídlu. Přináší vynikající rybu(10000) s rýží, zeleninou a salátem z cibule, rajských a papriček( 19000), která se k rybě výborně hodí. K večeru odcházíme spát do 300m vzdáleného opuštěného bungalovu.

21.1.

Vstáváme těsně po východu slunce, abychom nasbírali za odlivu co nejvíc krabů. Všude kolem leží v písku zahrabané hvězdice. Máme už plnou tašku krabů, ale jak později zjišťujeme, je z nich tak málo masa, že je radši pouštíme. Taky proto, že nám rybáři věnovali šest velkých cumi cumi, které jim zůstaly v síti, když chytali ryby. Rozděláváme oheň a pečeme je na klacku. Nečekal bych, že se jich tak přejím. Ani bez přílohy se jich tolik nedalo sníst, a tak jsem měl ze zbytku i večeři. Škoda že jsme v okolí nikde neviděli nějaké ovoce. teď by se hodilo. Celý den prší a tak pod stríškou bungalovu hrajeme strídavě mariáš a šachy. Stále zustáváme na stejné pláži v Hunimue. Večer si dáváme rybu s fazolema( 7000) a kupujeme vodu(10000/4pet). Jídlo mi neprišlo až tak atraktivní. Zvlášť když je tady zvykem vše uvařit dopředu a pak podávat studený, takže zbytek makánka (makan-jídlo) obětuju mravencům.

22.1.

Už před šestou nás budí k naší velké radosti místní omladina, která už si zvykla na to, že nás najde vždy na stejném místě. Česky na ně řveme, ať si jdou radši chytat ryby nebo ať vyrazej do školy. Moc účinný to ale není. Zkouším ochutnat mě neznámé ovoce, co roste na nedalekém strom2 a je údajně k jídlu, ale je tak odporně hořký, že si radši dám poslední tyčinku z našich zásob. Dopoledne si zkouším žašnorchlovat. Nasazování ploutví na oteklou nohu je pro mě takovej malej a ne zrovna příjemnej rituál. Nakonec jsem ale rád, že sem se zdržel, protože pár vteřin předtím, než jsem vlezl do vody, odpálili rybári nálož dynamitu a to jenom necelých 50 metrů ode mě. Patrně mi tak chtěli vyčistit vstup do vody. Jejich snahu jsem ale dostatečně neocenil a lituji toho, že moje slovní zásoba indonéských nadávek není rozsáhlejší. Ve vodě bylo stále ještě překvapivé množství ryb a korálů. Hodně z nich ale zdevastovaných častým lovem. Dvakrát jsem zahlédl asi metrového žraloka (blacktip shark). Na pláži se začíná něco dít. Prázdné stánky a altány se začínají opravovat a dokonce i pred naším bungalovem dva nové vznikají. Průběžně začínají jezdit auta. A jak je tady zvykem až na pláž. To je znamení pro nás, abychom naopak zmizeli. Balíme si věci a odcházíme do přístavu(1km). Tam nastupujeme do autobusu, který nás veze přes Liang na busterminal v Ambonu(10000). Odtud jdeme pešky do Sahabatu. Cestou sice zkoušíme i jiné hotýlky, ale jsou obsazené. Ze Sahabaru mířím rovnou do lékárny, kde dělám velký nákup antibiotik( Ciproflaxacin 500, Nonflamin 50 a mast Gentoin - Gentamicin sulfát 1mg) spolu s náplastmi za skoro 55000Rs. Na trhu si kupujeme snídani. Ohromnou, skoro 3kg papayu( 7000) a trs banánu(2000). V Matahari ještě nějaké polívky a balíček čaje. Na hotelu totiž máme k dispozici termosku s horkou vodou. Zůstávam na pokoji a Pavel mezitím zjišťuje možnost internetu. Vrací se s úsměvem a dvěma lahvemi piva. Na antibiotika to sice není to pravý, ale co se dá dělat. Večer hrajeme mariáš, ale jelikož mi není moc dobře, jdu si lehnout. Stejně musím vstávat po osmi hodinách na prášek.

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2024, design by KamData [Privacy]