Uzbekistán 2006, aneb na Hedvábné stezce

Autor: Jarda [2007-02-09] (Psáno jako On-line reportáž)

Uzbekistan News - Khiva issue - 11. 9. 2006

Všechny vás zdravím, mí drazí čtenáři,

a mám pro vás další novinky z cesty. Včera ráno jsme dosáhli po třinácti hodinách jízdy autobusem města Urgenče. Urgenč je správním střediskem oblasti Chorezmu, což je dnes uzbecká administrativní jednotka, ale hlavně je to významná oblast, kde se psala historie. Chorezm je obklopen pouští, ale díky přítomnosti životodárné vody, přinášené řekou Amudarjou, je kvetoucí zahradou, resp. zemědělskou oblastí, pastvou pro oko cestovatele. Součástí Chorezmu je i 35 km na jih od Urgenče vzdálené město Chiva, do kterého jsme se hned po ránu z Urgenče vypravili. Chiva se nachází cca 10 km od turkmenské hranice. Turkmenistán je jen tak pro zajímavost dosti uzavřená země, dokonce i Uzbekové mají s Turkmenistánem vízový styk a jen lidé z příhraničních oblastí Uzbekistánu mohou za poplatek do Turkmenistánu bezvízově vjet. Jižně od Chivy se nachází poušť Karakum, tj. Černé písky. Pro zajímavost, z Uzbekistánu jistě znáte Kyzylkum, to jsou Červené písky. K Chorezmu ze severu přiléhá Republika Karakalpakstán, součást Uzbekistánu. Jejím hlavním městem je Nukus. Název Karakalpakstán je odvozen od slova "karakalpak", což znamená "černé čepice".

 Chiva – východní brána starého města . Chiva se nachází v rovinatém terénu. Dnes má cca 50.000 obyvatel a její největší zajímavostí je staré město, opevněné ze všech stran hliněnou hradbou s cimbuřím, zpevněnou mnoha obloukovými bastiony, do které vedou ze čtyř světových stran brány. Ubytujeme se v malém příjemném hotýlku přímo ve starém městě, na jeho severovýchodní straně, těsně u hradby. Staré město se nazývá Ichon-Qala. Celé staré město prošlo v 70. a 80. letech 20. stol. významnou rekonstrukcí, nyní je v perfektním stavu a cele je muzeem, zčásti obývaným místními lidmi, a chrání ho UNESCO. Jedná se o mimořádný a nádherný komplex, opravdovou perlu. Na poměrně malém obdélníkovém prostoru (cca 700 m délky ve směru severojižním a cca 400 m šíře ve směru západovýchodním) se nachází fantastická sbírka mešit, medres, minaretů, mauzoleí a dalších staveb, vesměs z 18. a 19. stol.

Chiva prožila své patrně nejvýznamnější období od r. 1592 (byť je podstatně starší, určitě existovala již v 8. stol.), kdy se od zmíněného r. 1592 stala centrem Chivského chanátu. Místní vládci se zabývali mj. trhem s otroky. V 19. stol. se Chivský chanát stal vazalem Ruské říše, po říjnové revoluci tento chanát zanikl až r. 1920, kdy zde bolševický generál Michail Frunze vytvořil Chorezemskou lidovou republiku, později včleněnou do Uzbecké SSR.

 Chiva – západní brána starého města . Včera a dnes si prohlížíme chivské staré město. Projdeme se po hradbách, z nichž je krásný pohled na celý komplex, a hlavně se zaměříme na některé zdejší významné stavby, většinou sloužící jako muzea. Cihlové stavby jsou vesměs v perfektně udržovaném stavu, často dekorované barevnými ornamenty. Všimneme si zdejších medres: mají podobný charakter, kdy v přední části se nachází obdélníkové průčelí, za nímž se nachází zdmi obklopené nádvoří. Z minaretů si všimneme zejména tří krásných staveb: první z nich je minaret Kalta Minor (neboli Kok Minor) z r. 1855, ve tvaru poměrně tlustého komolého kuželu, celého modře obloženého. Nachází se při západní bráně. Blíže k východní bráně se nachází minaret Islom Chodža z r. 1910, ve tvaru vysokého štíhlého kužele. Je vysoký 45 m, v Chivě je nejvyšší, vede na něho 118 schodů. Na minaret jsme vystoupili, je z něho krásný rozhled po celém starém městě. Mezi oběma zmíněnými minarety, prakticky uprostřed města, se nachází minaret z 18. stol., který přiléhá k mešitě Juma. Sama mešita Juma je zajímavá tím, že její střechu nese 218 dřevěných sloupů, několik z nich je z původní mešity z 10. stol. Současná budova je z 18. stol.

Jednou z nejvýznamnějších staveb starého města je Kukhna Ark, pevnost a rezidence někdejších chivských vládců, poprvé vystavěná ve 12. stol., později rozšířená v 17. stol. Celek je obehnán zdí, do které vede z východu brána, dekorovaná dvěma věžičkami. V komplexu najdeme mj. mešitu, harém, vězení a další prostory. Dalším unikátem starého města je mauzoleum Pahlavona Mohammeda, významného básníka a filosofa. Jeho hrob z r. 1326 byl přestavěn v 19. stol. Mauzoleu vévodí mohutná kupole. V uličkách starého města ukazují své umění řezbáři, najdeme zde i barvírnu hedvábí. Krásný pohled je na město z hradeb při západu slunce, kdy se v záři rýsují kontury medres a minaretů.

Dneska odpoledne se vrátíme do Urgenče a odtud pojedeme autobusem do Buchary, ze které se zkusím zase ozvat.

Mějte se krásně, zdraví Jarda

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2024, design by KamData [Privacy]