Uzbekistán 2006, aneb na Hedvábné stezce

Autor: Jarda [2007-02-09] (Psáno jako On-line reportáž)

Uzbekistan News - Tashkent issue II. - 14. 9. 2006

Všechny vás zdravím mí drazí čtenáři,

dneska vám píši naposled z Uzbekistánu, neboť zítra brzy ráno vyrážíme letadlem domů.

Dneska ráno jsme dorazili po cca 12 hodinách jízdy vlakem z Buchary opět do Taškentu. Ještě připojuji zajímavost k nádraží v Buchaře; ani ne tak pokud jde o samotnou budovu, ale pokud jde o umístění nádraží. Nádraží Buchara-I, jinak běžně zvané Kagan, odkud jsme vyrazili vlakem do Taškentu, leží cca 15 km na východ od centra Buchary, tj. od Lyabi-Hauzu. Na zmíněné nádraží jsme dojeli taxíkem. A otázka zní, proč je nádraží tak daleko od Buchary. Odpověď je následující: emír Abdallahad Khan pohlížel na železnici jako na špatný vliv. Železnice byla tedy postavena dále od Buchary. Pak patrně emír změnil mínění a postavil přípojku do středu Buchary. Ta se dneska nepoužívá, takže jsme museli jet na vlak do Kaganu. V Kaganu se nachází carský palác, postavený pro návštěvu cara Mikuláše, která však byla nakonec zrušena.

V Taškentu jsme se dnes vydali na prohlídku dvou muzeí, jednak Muzea historie lidu Uzbekistánu a jednak Muzea umění Uzbekistánu. V prvním z nich je unikátní kolekce předmětů od doby kamenné (od cca 1,5 mil. let př. Kr.) až do současné doby. Z území Uzbekistánu pochází nalez pithecanthropa z Ferganského údolí (1,5 -1,2 mil. let př. Kr.) či neandrtálce z jeskyně Tešik-Taš (cca 100.000 let př. Kr.). Mimochodem, velmi mě potěšilo, když jsem mezi vystavenými předměty našel i obraz Zdeňka Buriana, zobrazující člověka dnešního typu z mezolitu. Kamenná doba končí na území Uzbekistánu cca okolo 5000-4000 let př. Kr. a následuje 2000 let bronzové doby. Z té doby pochází předměty vysoké kulturní úrovně (nádoby, ozdoby apod.). Krásnou ukázkou je amulet ve formě dvou hadů, obrácených naproti sobě, z černého kamene, o výšce cca 25 cm. Pochází z II. tis. př. Kr., ze Sochu, z Ferganského údolí. Zajímavou je také rytina lodě ze III.-II. tis. př. Kr. z Chorezmu.

Jsou zde i ukázky (kopie) z tzv. Amudarijského pokladu zlatých a stříbrných předmětů nalezených r. 1877 na březích Amudarji, datovaných do 6.-3. stol. př. Kr. Krásné předměty nesou ozdoby ve formě kozorožce. Originály jsou uloženy v Britském muzeu.

Zajímavé je zobrazení slunečního božstva z 1.-2. stol po Kr. z Fajaztepe (starý Termez); jde o kruhový předmět o průměru cca 10-12 cm, zobrazující mužskou tvar s vlasy a vousy. Tvář je krásně umělecky propracována. Dalším zajímavým předmětem je reliéf Buddhy a dvou mnichů, nalezený v téže lokalitě (1.-3. stol. po Kr.); na území Uzbekistánu totiž pronikl i buddhismus. Reliéf je tvořen sedícím Buddhou, po jeho stranách stojí dva mniši. Celek je cca 70 cm vysoký.

Z lokality Kuva ve Ferganském údolí, ze 6. -7. stol., pochází zajímavá socha bohyně Shri-Devi. Zajímavé jsou i předměty z doby po příchodu islámu, v muzeu najdeme i model mešity Bibi-Khanym ze Samarkandu.

Ve druhém muzeu najdeme jednak ukázky předmětů ze starých dob, např. bustu Buddhy z nepálené hlíny z Kuvy ve Ferganském údolí ze 7. stol., vysokou cca 70 cm, nebo božstvo zla, též z Kuvy, z nepálené hlíny, ze 7. stol., ve formě hlavy s vousy s velkýma očima a na čele s lebkou. Jsou zde vystaveny i ikony, předměty z uzbeckých měst (např. dekorace staveb), dále umění orientálních národů a kolekce obrazů evropských mistrů.

Mějte se moc krásně, zdraví Jarda

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2024, design by KamData [Privacy]