Venezuela 2003

Autor: Tom Charvát [2005-03-05]

Středa, 16.7.2003

Za kurvopění se jdeme s Helenkou koupat do moře, je to paráda, pozorujeme střemhlav lovící pelikány a zlodějské racky. Na vařiči ve sprše vaříme snídani, pak se vydáváme na kopec ke starému majáku. Cesta vede vyprahlým terénem mezi řídkou trávou, opunciemi a míčovitými kaktusy do sedla, odkud je výhled na severní i jižní stranu ostrova. Zatímco na jižní straně je svah k rovinaté osídlené části ostrova pozvolnější, směrem k severu hledíme do hloubky na strmé útesy, do kterých buší příboj. K západu i východu se zvedají další vrcholy hlavního hřebene. Jádro ostrova je tvořeno vulkanity obalenými organodetritickým vápencem, vše ostatní dotvořily korály.

Pokračujeme přes sedýlko k vedlejšímu kopci s křížem a kapličkou. Na východě se proti slunci lesknou sladkovodní laguny obklopené ostře zelenou příbřežní tropickou vegetací (sukulentní rostliny se zvláštní příjemně nakyslou vůní), za lagunami je vidět letištní ranvej, na kterou teď po ránu přistává jedno letadlo za druhým. Sbírka letounů je velmi pestrá, většina strojů by jistě byla ozdobou technických muzeí.

Shora je pěkný rozhled na přilehlé výrazně ploché korálové ostrovy – na východě Francisquí, na jihu Madrisquí, Crasquí, Noronquí a další. Jména jsou španělské zkomoleniny původně anglických názvů ostrůvků (např. anglický název Northeast Cay se foneticky přepsal na Nordisquí či Nordisky).

Po návratu a krátkém odpočinku se vydáváme po pěkných písečných plážích směrem k letišti, sledujeme rybáře a vodní ptáky. Za letištěm pokračujeme k východnímu pobřeží a doháníme Boba s Olinkou. Pláž je tady posetá krásnými mušlemi a úlomky korálů. Mušle jsou převážně jednodruhové, o velikosti dětské hlavy, ale většina z nich je poškozená a vlivem povětrnostních podmínek již bez perleťoviny. Nicméně dají se najít pěkné exempláře. Kalcifikované korály jsou naopak druhově různorodé – od velikých bochníků s bohatou a pestrou kresbou, přes keříčkovité kusy až po vějířovité korály.

Los Roques - mangrovy. Pláž se dále zužuje, břehy jsou porostlé mangrovem, který místy zasahuje až do vody, takže se musíme brodit teplým mořem. Kontrast bílé pláže, zelených břehů, modrého nebe a mnohaodstínového tyrkysu moře je nesmírně fotogenický, exotické prostředí nás naplňuje enthusiasmem. Mezi mangrovovými porosty jsou kouzelné plážičky, občas se koupeme, nezbytná je však opatrnost mezi ostrými korálovými útesy. Při slunění na pláži objevuji na chodidle bolavé místo a po chvíli rýpání noha porodila, snad už opravdu posledního, orinockého červíka.

Slunce stoupá do nadhlavníku a cítíme, že se začínáme připékat. To zahání Boba s Olinkou zpět do posady, my pokračujeme po břehu k severovýchodní straně ostrova. Nyní jsme nejblíže k ostrovu Francisquí (či Francisky), moře je plné lodiček pendlujících mezi oběma ostrovy. Teď už se musíme stále brodit, voda mění barvu podle hloubky moře. Místy je dost hluboko, musíme nést báglíky nad hlavou. Konečně mangrovy končí, mezi mořem a pobřežními skalami jsou zelené „louky“, místo trávy hustě porostlé sukulentními rostlinami. Pláž se změnila v ostré korálové útesy, přes které se valí příboj, na břehu je opět množství odumřelých kalcifikovaných korálů.

Gran Roque - prvovýstup. Obcházíme velkou lagunu lemovanou stromy, se spoustou míst jako stvořených pro táboření, využívaných spíše rybáři než čundráky. Tady by se v pohodě dalo přežívat, kdyby člověk nechtěl platit za drahé ubytování. I dřeva na oheň je tady dost, akorát voda by se musela donést. Za lagunou cesta končí pod skálou, při pokusu ji obejít Helenka zapadá do bahna. Nezbývá než v sandálech absolvovat prvovýstup na kopec s kapličkou, tentokrát však po strmé severní stěně. Výstup po skále je nepříjemný, hlavně kvůli četným opunciím a kaktusům, jedovatí plazi tady (snad) nejsou, jen krásné ještěrky. S kopce už se vracíme známou cestičkou, Helenka sebou praštila až dole na rovině a rozbila si koleno. V supermercadu se odměňujeme chlazeným polarem.

Po odpoledním odpočinku (to je paráda se nikam neštvat!) se v podvečer vydáváme zpět na východní pobřeží. Tam si na krásné plážičce mezi mangrovy vaříme na vařiči brkaši s českou vepřovkou.

Kapitoly: < Předchozí [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2025, design by KamData [Privacy]