Let's go Honduras

Autor: Dalibor Mlejnek a Rosta Los [2007-04-26]

Honduras je překrásná malá země, kde se prolínají tři velké světy. Prvním z nich je divoká příroda, druhým karibské moře a třetím jsou památky starých Mayů. Tento zatím ještě ne moc známý stát Latinské Ameriky je obklopen jak Tichým tak i Atlantickým oceánem a hraničí se státy Guatemala, Nikaragua a Salvador.

Území

V posledním desetiletí Honduras vyvinul veliké úsilí o zachování jeho rozsáhlých deštných pralesů. Výsledkem teto snahy je chráněné území o rozloze 29 000 kilometrů čtverečních, rozdělené do patnácti národních parků a dalších přírodních rezervací. Díky tomu se stal jedním z nejlepších míst světa pro sledovaní volně žijící zvěře a ptactva.

Jižní část této země je pokryta divokými mangrovy mezi nimiž jsou rozeseta koloniální města jako Choluteca a Amapala. Zdejší klima je teplé a suché, což kontrastuje z velkou vlhkostí severní oblasti. Geografická poloha tohoto místa navíc skýtá možnost navštívit nedaleké pláže Salvadoru a Nicaragui s jejich skalnatými ostrůvky. Severní pobřeží je lemováno vysokými horami přesahujícími výšku 2000 metrů. Dominantou tohoto masívu je vrchol Pico Bonito, jenž je součásti stejnojmenného a zatím téměř neprozkoumaného národního parku. Jednou z mnoha řek této rezervace je Rio Cangrejal, kde se praktikují extrémní sporty jako rafting, hiking, climbing a canopy, což je extrémní sport založený na rychlé jízdě v korunách stromů za pomoci lana a závěsné kladky.

Karibské pobřeží je známé svými krásnými plážemi, přírodními parky a historickými místy. Nachází se zde americké osady, koloniální města, banánové či palmové plantáže, ale i moderní města jako La Ceiba, Tela, Trujillo a Puerto Cortez, jenž jsou obklopena sluncem, bílým pískem a mangrovy.

Historie

Vnitrozemní město Copán bylo za dob rozkvětu Mayů hlavním městem umění. Vyráběli se zde sochy z vulkanického kamene, různé nástroje, keramika, korálky, šaty, atd... Dodnes je velkou záhadou, proč obyvatelé toto kulturně, politicky, ekonomicky a nábožensky vyspělé město opustili. Archeologové odhadují, že již 500 let před příjezdem Kryštofa Kolumba zde už nebyli žádní obyvatelé. Dominantou tohoto města je hieroglyfické schodiště znázorňující celou dynastii Copánu. Nachází se zde také hvězdná observatoř, pyramida, ze které je výhled na celé město a spousta dalších staveb.

Pobřežní města Omoa a Trujillo vypráví příběhy z dob, kdy se Španělé museli bránit proti nájezdům anglických a francouzských pirátu. Je zde spousta Starých pevností a muzeí s nejrůznějšími zbraněmi. .Tela je zase vzpomínkou na dobu, kdy byla ekonomika země založena na vývozu banánů. Dnes se zde pěstuje převážné africká palma, jenž je používána pro výrobu oleje. Novodobá La Ceiba, kde je jedno ze čtyř mezinárodních letišť, je branou k pobřežním ostrovům nevyslovitelné krásy.

Ostrovy

Nedaleko od severního pobřeží se nacházejí překrásné karibské ostrovy Utila, Roatan a Guanaja, kde jsou na každém kroku rozličné přírodní scenérie, které člověka naprosto pohltí.

Na těchto korály obklopených ostrovech naleznete perfektní kombinaci tropické přírody, karibské atmosféry a vnitřního klidu. Světově známé jsou především díky svým křišťálově čistým vodám a korálovým útesům, proto jsou vyhledávány nejen turisty, ale i potápěči a rybáři z celého světa. Na každém z těchto ostrovů je také možnost velmi levně získat mezinárodně uznávaný potápěčský kurz P.A.D.I. I když mají podobné geografické vlastnosti jako bíle pláže, korálové útesy, tyrkysové moře, palmy a mangrovové lesy, každý z nich má jinou atmosféru.

Guanaja má svůj vlastní životní styl. Nejsou tu žádné silnice ani auta a jediným dopravním prostředkem jsou všudypřítomné lodě a malé čluny. Tento hornatý ostrov má jako jediný svou vlastní řeku s krásnými vodopády a je kompletně obehnán korálovými útesy. Utila je známá svou pohodovou atmosférou a je navštěvována především lidmi, kteří cestují jen tak s batohem na zádech. Roatán je naopak velmi moderní, je zde mezinárodní letiště, spousta luxusních hotelů a může se pyšnit druhou největší útesovou bariérou na světe. První zmínka o těchto místech se datuje již k roku 1502, kdy byly navštíveny Kryštofem Kolumbem při jeho čtvrté a poslední cestě na nový kontinent. Sloužily též jako úkryt pro anglické, francouzské a holandské piráty.

Bezpečnost

Honduras je z našich vlastních zkušeností velmi bezpečným místem. Místní lidé si dobře uvědomují, že turistika je pro ně ekonomickým přínosem a dělají vše proto, aby jí podpořili. Například zde mají turistickou policii.

Pro více informací nás kontaktujte na adrese: dalibormex.@seznam.cz

Kapitoly: [ 1 2 ] Další >


Související odkazy

(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2025, design by KamData [Privacy]