Příspěvky po jednotlivých zemích

Afghánistán Antarktida Argentina Belize Bhútán Bolívie Botswana Brazílie Chile Chorvatsko Egypt Čína Etiopie Francie Gabon Guatemala Honduras Indie Indonésie Írán Itálie Japonsko Jemen Kamerun Keňa Komory Kostarika Kyrgyzstán Malajsie Mexiko Monako Nepál Nikaragua Panama Papua Nová Guinea Peru Portugalsko Réunion Salvador Singapur Thajsko Ukrajina Uruguay Uzbekistán Vanuatu Venezuela Zimbabwe

Panama

Střední Amerika 2008

Autor: Jirka [2008-08-18] (Reportáž)
dálkový autobus ze Santa Ana do San Salvadoru.

Střední Amerika je pojem ve smyslu volné unie sedmi států, kde zrovna v žádném neprobíhá převrat či občanská válka. Platí se americkými dolary, ale pokud někde mají místní měnu, je snazší používat jí. Španělština se také hodí. Státy: Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, El Salvador, Guatemala, Belize.

Více >

Střední Amerika – Kanál Panama

Autor: Jirka [2008-08-17] (Fotogalerie)
Gatún Lock, největší a nejhezčí zdymadlo Kanálu.

Canal je pruh Panamy napříč americkým kontinentem. Je to 80 km dlouhý pás nevykácené džungle, kterou vede transkontinentální silnice, železnice a průplav. Uprostřed hrdinsky prokopaného Průplavu se rozlilo přehradou přizvedlé vnitrozemské jezero, ke kterému se zaoceánské parníky dostávají zvedány z obou stran Průplavu soustavou zdymadel, locks. Obrovské lodě jsou obvykle jen o centimetry užší než zdymadlo a protáhnout je bez potopení je lahůdkovou technickou atrakcí. Stará se o to vždy šest lokomotiv popojíždějících po kolejích kolem zdymadla. Táhnou loď na lanech a jejich mistrní stojvedoucí se dohadují vysílačkama, popojíždění neřídí žádný počítač. Vydržel jsem kolem kroužit tři dny, je na co se dívat.

Více >

Střední Amerika – Panama

Autor: Jirka [2008-08-04] (Fotogalerie)
Sendero Los Quetzales, výhled na vulkán Barú.

Panama je země Průplavu. Také k ní ale patří provincie Chiriquí. To jsou procházky bramborovými poli a džunglí kolem Vulkánu Barú. A potom zatoužíte se na masív vulkánu podívat z pláží malých opuštěných tichomořských ostrůvků v zálivu Chiriquí. Dobře se to vzpomíná na domov v průzračné zátoce chráněné palmovým hájem a korálovým útesem, kde do bílého písku padají kokosové ořechy a schovává se v něm chlupatý krab.

Více >

< Všechny země
(c) Uvedení autoři & Asmat 2004 - 2024, design by KamData [Privacy]